ТГС Румъния-България: Покана за подаване на Концепции

RomanАктуално Leave a Comment

Считано от днес, 30 декември 2024 г., Насоките за концепции по Интегрираната териториална стратегия за трансграничната зона Румъния-България са достъпни за кандидатите!

Поканата ще бъде стартирана на 15 януари 2025, а крайният срок за подаване на концепции е 04 март 2025, 13:00 часа!

Документът има за цел да насочи бъдещите кандидати при идентифицирането и подаването на проектни идеи, допринасящи за целите на Интегрираната териториална стратегия (ИТС). Основната цел на стратегията е да се създаде икономически растеж и социална привлекателност чрез подобряване на устойчивия туризъм, със силен фокус върху велосипедната инфраструктура, чрез насърчаване на туризма и опазване на културното наследство, взаимосвързани с всички социално-икономически области, като туристическа и културна инфраструктура, околна среда, човешки ресурси и образователна система, достъпност и др. Гръбнакът на стратегията, интегрираща всички тези направления, е развитието на велосипедния маршрут Евро Вело 6. Интегрираната териториална стратегия е достъпна на адрес https://interregviarobg.eu/en/its-1.

Стратегията е основният документ за изпълнението на Цел на политиката 5, по Програма Интеррег VI-A Румъния-България (Приоритет 4), с ясно дефиниран географски обхват (свързан с велосипедния маршрут Евро Вело 6).

Индикативни видове действия

Interreg VI-A Румъния България ще подкрепи следните видове действия (неизчерпателен списък) по приоритет 4:

  • Разработване на необходимата велосипедна инфраструктура, включително мерки за безопасност, пунктове за първа помощ и обслужване, сигнализация и др. Приоритет ще бъде даден на проекти, осигуряващи връзка с туристически атракции – обекти на културата, природното наследство и други транспортни средства. Свързаната инфраструктура (вкл. нова, реконструкция или модернизация на съответните пътни участъци) също се разглежда в надлежно обосновани случаи и в съответствие със списъка на операциите.
  • Гарантиране на пътната безопасност на участъците, припокриващи маршрута EuroVelo, с оглед спазване на стандартите, свързани със системите за пътна сигнализация и/или допълнително развитие на инфраструктура, предназначена за велосипедисти и пешеходци, като тунели, околовръстни пътища, мостове, надлези и пешеходни пътеки и защитени велосипедни алеи.
  • Осигуряване на ефективни връзки и достъп до и от други транспортни средства, включително пристанища и железопътни гари — адаптиране на инфраструктурата.
  • Осигуряване на обществен транспорт във връзка с веломаршрута.
  • Осигуряване на подходящи услуги по маршрута EuroVelo, като: настаняване, храна, напитки и зони за почивка и отдих, услуги, включително спирки за велосипеди, информация, оферти за резервация, друга помощ.
  • Осигуряване на комуникация и информация, онлайн и по маршрута, включително мобилни/електронни приложения за велосипедисти и др. Като подкрепящи мерки се предвиждат и мерки за насърчаване на зелен и немоторизиран транспорт и/или реклама на маршрута EuroVelo 6.
  • Инвестиции в икономическата конкурентоспособност на местния бизнес, включително, но не само: изграждане/модернизация на производствени съоръжения; доставка на съответното оборудване; приемане на цифрови технологии и др.
  • Изграждане на природни обекти за стопанска употреба: пътеки/пътеки, изхвърляне на отпадъци, охрана, сигнализация, къмпинги, други атракции на открито и др.
  • Поддържащи обекти с туристически потенциал: изграждане, модернизация/реставрация на замъци, крепости, църкви, манастири, дворци, археологически обекти, частни/обществени музеи, библиотеки, художествени колекции/галерии, изложбени места, винарни, агроферми (напр. лавандулови ферми/полета; ферми/полета за рози, традиционни петролни фабрики, кошари), приключенски паркове, атракции на открито и др.
  • Създаване на общи продукти и услуги за историческо, природно и културно наследство, разширяване и подобряване на услугите, насочване към нови пазари и създаване на работни места в трансграничния регион, включително чрез създаване на магазини на място и онлайн, особено за традиционни/местни продукти (местни храни, хляб, вино, сирене, роза, лавандула, мед и др.), включително свързаната туристическа инфраструктура, достъп и връзки до туристическите обекти.
  • Насърчава се и подкрепата за местни и регионални участници за валоризиране на потенциално ценни туристически цели/обекти/преживявания, включително чрез създаване на устойчиви туристически пътеки или разработване на етикети за качество за високи постижения в услугите, популяризиране и маркетинг на туристическото предлагане и т.н., като се възползват от тенденциите в социалните медии – като „инста-туризъм“.
  • Обучение на персонала, по-специално на цифровите умения.
  • Развитие на капацитета на заинтересованите страни за прилагане на ИТС.
  • Подкрепа за внедряване и мониторинг на ИТС.

Бюджет на настоящата покана, финансиран от Програма Interreg VI-A Румъния България

Приоритет 4 Интегриран регион от програмата Interreg VI-A Румъния България разполага с общ бюджет от 65 000 000 евро, включително националния и собствения принос, изцяло посветен на изпълнението на проектите по ИТС, който ще бъде разработен в следващите покани.

Предложеният бюджет за индивидуален проект трябва да бъде в рамките между 300 000 и 6 000 000 евро.


БЛИЗОСТ ДО МАРШРУТА EUROVELO

Развитието на EuroVelo6 Route служи като крайъгълен камък и гръбнак на ITS. Поради това концепцията на проекта трябва да бъде част от секцията EuroVelo6 в рамките на трансграничния регион или да е свързана/допринасяща за неговата мрежа. Проектът следва също така да се съсредоточи върху установяването на стабилни връзки с маршрута EuroVelo6, за да се гарантира качествено обслужване за велосипедисти и други потребители/целеви групи.

Картата на EuroVelo6 беше одобрена от Стратегическия съвет и е достъпна тук: https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1VLo4-T-hl9S0wnShGFTRakYKgM-t-pQ&ll=44.53015804279753%2C25.013049500000015&z=7

Като се има предвид значението на ефективната подкрепа за велотуризма за постигане на целите на програмата ITS и Interreg VI-A Румъния България и признаването на ролята на велосипедния туризъм за привличане на посетители и насърчаване на устойчивото регионално развитие, концепцията на проекта трябва да бъде разработена така, че да осигури значителна подкрепа за велотуризма. Това включва развитието на удобна за колоездене инфраструктура, услуги и удобства, както и инициативи, които подобряват цялостното изживяване на велосипедния туризъм, което води до повишена ангажираност на посетителите и регионален растеж.

В обхвата на това ръководство „значително подобрените велосипедни алеи или маршрути“ ще отговарят на най-малко шест от следните десет практически характеристики, вдъхновени от най-добрите практики за колоездене (2023 г.), достъпни на https://www.iurc.eu/wp-content/uploads/2024/04/Cycling-Design-Best-Practices-Report.pdf :

  • ширина на велосипедната инфраструктура – минимум 1,5 м за еднопосочна велосипедна алея и 2,5 м за двупосочни ленти;
  • вид велосипедна инфраструктура – велосипедни алеи в градските райони и велосипедни алеи, отделени от автомобилния трафик в извънградски райони;
  • пътни срещу двупосочни – еднопосочни в градските райони, двупосочни велосипедни алеи в извънградските райони;
  • избягване на конфликти между уязвимите участници — велосипедната инфраструктура не следва да се проектира за сметка на пешеходната мобилност;
  • подчертаване на велосипедни прелези на кръстовища – хоризонтални знаци и цветна боя;
  • велобокс на кръстовище на светофара – пространство, предназначено за велосипеди, разположени на кръстовищата на светофара;
  • светофари, предназначени за велосипедисти на кръстовища;
  • паркинг за велосипеди: стелажи, велостанции и бик-боксове;
  • система с упътвания, разстояния и време за пътуване;
  • услуги за споделяне на велосипеди.

Как да кандидатствате и крайният срок

Документите (концептуална бележка и писмо за ангажимент) следва да бъдат изпратени по електронна поща, като електронно подписани pdf. файлове на следния имейл адрес: conceptnotesITS@gmail.com .

Проектните идеи трябва да бъдат подадени от ВОДЕЩИЯ ПАРТНЬОР от 15.01.2025 г. и най-късно до 04 март 2025 г. в 13.00 ч.

Настоящата покана е отворена за концепции, финансирани от Приоритет 4 (Интегриран регион) на Програма Интеррег VI-A Румъния-България или от други източници на финансиране/Програми.


Полезна информация за поканата, в т.ч. Насоките за кандидатстване, изискванията и правилата за подаване на проектните концепции може да намерите тук.

Документите (Концепция и Писмо за ангажимент) следва да бъдат изпратени по електронна поща, като електронно подписани PDF файлове на следния имейл адрес: conceptnotesITS@gmail.com, в периода 15.01.2025 г. – 04.03.2025 г.


За повече подробности, вижте пълните Насоки за кандидатстване или се обърнете към екипа на Проджект Партнерс ЕООД, на следните координати: office@projectpartners-bg.com или на тел. 0887 621 191.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.